Tradycja obchodów Świętego Mikołaja (Sinterklaas lub Sint Nicolaas) sięga w Holandii co najmniej 500 lat wstecz. Legenda głosi, że na Wschodzie (dzisiaj Turcja) żył Nikolas, który był biskupem bizantyjskiej Myry. Do Holandii legenda ta dotarła w XIII wieku i przez wiele lat doszło do wymieszania się wielu tradycji, gdzie m.in. bóg Wodan lub Odin jeździł na białym koniu zwanym Sleipnir. Stąd też obecny Święty Mikołaj porusza się na białym rumaku. Ponadto Sinterklaas przybywa w listopadzie, płynąc na statku, a wzięło się to z tradycją związaną z powrotem holenderskich statków kupieckich. Przypływały one na zimę do Niderlandów przed nastaniem jesiennych sztormów, a marynarze przywozili do domu wspaniałe prezenty, które miały oczywiście pochodzić od świętego Mikołaja. Trzecią ważną tradycją, która miała wpływ na obecny kształt tego dnia jest to, że Sinterklaas przypływa z… Hiszpanii. Dlaczego? Dlatego, że wzięło się to z bardzo ścisłych związków Niderlandów z Hiszpanią (władała tym krajem od końca XV wieku). Co ciekawe, dawniej straszono dzieci, iż jak będą niegrzeczne, to będą pakowane do worka i wywożone tam do ciężkiej pracy. Czwartą tradycją jest fakt, że świętemu Mikołajowi towarzyszył Czarny Piotruś, który w jego imieniu rozdaje prezenty.
5 grudnia Sinterklaas obchodzi swoje urodziny, ale już kilka tygodni wcześniej do portu przybywa uroczyście na statku parowym "z Hiszpanii". Oczywiście na pokładzie statku znajduje się siwy koń Schimmel i wielu Czarnych Piotrów - pomocników. W okresie poprzedzającym dzień urodzin, Sinterklaas odwiedza miasta i wsie rozdając mini-pierniczki i cukierki. Głównym dniem rozdawania prezentów jest 5 grudnia -pakkiejsavond- kiedy to całe rodziny czekają na Mikołaja, który zostawia pod drzwiami worek z prezentami lub wręcza je osobiście. Prezenty są przemyślnie pakowane, a dodatkową atrakcją są wierszyki pisane specjalnie osobiście dla adresata. Po Sinterklaas w Holandii rozpoczyna się oficjalnie okres przygotowań do Kerstmis, czyli Bożego Narodzenia.
Podobnie jak w Polsce, dzieci dość długo wierzą w Świętego Mikołaja. Dlatego cały kraj dzielnie pilnuje tradycji, aby trwała jak najdłużej w pamięci każdego holenderskiego dziecka.
Życzymy miłych i obfitych prezentów z okazji obchodów Świętego Mikołaja holenderskim dzieciom.